Musicals en revue's

Jan Nelissen,en John Kraaijkamp sr. in Oliver! (1963) Foto: Maria Austria/MAI. Collectie Theater Instituut Nederland. In zijn jeugd was Johnny Kraaijkamp regelmatig te zien in revue's in Amsterdam. Helaas hebben we slechts beschikking over één gedocumenteerd voorbeeld:
Laatste Nieuws! uit 1938. Maar ook in de jaren vijftig en zestig trad Kraaijkamp nog enige malen op in revues en musicals.
Ook maakte Kraaijkamp in 1967 zijn opwachting bij het circus van Boltini. Circussen hadden het moeilijk in deze tijd. Om publiek te trekken haalden ze daarom graag grote sterren uit het theater. Kraaijkamp die in deze tijd juist in een conflict met zijn oude werkgever Sleeswijk verzeild was geraakt, greep de kans met beide handen aan. Bij de aankondiging dat Kraaijkamp in een circus zou gaan werken vond hij het wel nog een beetje spannend. ‘Ik doe dit werk voor het eerst. Ik geloof wel dat ik me in het begin als een kat in een vreemd pakhuis zal voelen’. En over zijn rol op de piste: ‘Ik wil geen clown zijn. Ik denk er juist hard over steeds ongeschminkt binnen te komen. […] Ik zal me, denk ik, presenteren als een pias in een smoking.’ (persbericht 1967?)
Hieronder vindt u een (niet geheel compleet) overzicht van de musicals en revue's waarin Kraaijkamp optrad: